Wyprawka dla dziecka: noworodka, niemowlaka

Ostatnie tygodnie oczekiwania na Malucha wiążą się zarówno z radością, jak i niepewnością dotyczącą tego, czy jesteście właściwie przygotowani na przyjęcie nowego członka rodziny.

Znacznie łatwiej się z nią uporać, gdy jest już gotowa wyprawka do szpitala oraz zgromadzone są akcesoria niezbędne do opieki nad noworodkiem. Sklep MrBobas oferuje młodym Rodzicom szeroką ofertę produktów, które będę niezastąpione od pierwszych chwil życia dziecka.

Większość szpitali zaopatrzonych jest w podstawowe akcesoria, których potrzebują noworodek i młoda Mama w pierwszych dniach po porodzie. Można więc skorzystać z dostępnych na oddziale pieluszek jednorazowych, ubranek czy kocyków. Jednak, jeżeli przykłada się szczególną wagę zarówno do komfortu maluszka, jak i ekologii, warto zabrać ze sobą wyprawkę stworzoną z biodegradowalnych, całkowicie bezpiecznych materiałów.

Wyprawka dla noworodka – lista najpotrzebniejszych rzeczy

W poradnikach dla przyszłych rodziców można znaleźć wiele list i spisów tego, co musi się znaleźć w przygotowanej do szpitala walizce. Niedoświadczeni rodzice bombardowani są informacjami o dziesiątkach przedmiotów, które koniecznie muszą kupić i zabrać ze sobą, aby ich dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Tak naprawdę jednak, oprócz bliskości rodziców, maluszek potrzebuje jedynie kilku rzeczy, w które z łatwością można znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego.

W pierwszych dniach życia maluch nie jest jeszcze tak bardzo absorbujący, aby potrzebował wielu rzeczy. Wystarczą podstawowe artykuły, dzięki którym dziecko poczuje się bezpiecznie i się uspokoi. Należy pamiętać, że wiele rzeczy zapewnia szpital, dlatego przed skompletowaniem wyprawki dla noworodka, warto dowiedzieć się, czego nie musisz pakować do torby. Przede wszystkim chodzi tu o kosmetyki. Wiele z najpotrzebniejszych produktów dostaniesz od pielęgniarki, która poinstruuje Cię jak ich używać. Wyprawka dla noworodka do szpitala powinna uwzględniać jednak najpotrzebniejsze artykuły higieniczne, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na tym, aby maluch używał kosmetyków, do których masz zaufanie. Jeżeli chodzi o higieniczną wyprawkę dla niemowlaka, lista może uwzględniać takie pozycje, jak:

Chusteczki nawilżane

Warto spakować do torby delikatne chusteczki nawilżane, które mogą Ci się przydać do podstawowej higieny niemowlaka. Należy jedynie sprawdzić, aby miały naturalny skład i były nasączone płynem łagodzącym podrażnienia. Noworodek ma delikatną skórę, dlatego trzeba uważać na kosmetyki, aby nie powodowały podrażnień. W wielu szpitalach chusteczki nawilżane są udostępniane młodym rodzicom, dlatego nie stanowią najważniejszego elementu wyprawki dla noworodka. Dla własnego komfortu warto je jednak mieć pod ręką.

Zestaw do pielęgnacji pępka

Wielu rodziców ma dylemat, czy do wyprawki dla noworodka do szpitala zapakować zestaw do kosmetyki pępka. Mimo że sklepy internetowe mają takie produkty w ofercie, to taki komplet powinien zapewniać szpital. Pielęgniarka poinstruuje, w jaki sposób pielęgnować ranę, aby nie sprawiać dziecku dyskomfortu i odpowiednio przemywać pępek. W związku z tym, jeżeli chodzi o wyprawkę dla niemowlaka, lista nie musi uwzględniać tej pozycji.

Kremy ochronne

W szpitalu na pewno nie zabraknie artykułów pielęgnacyjnych dla noworodków, jednak wyprawka dla dziecka do szpitala może uwzględniać kremy na odparzenia i emulsje ochronne. Tak naprawdę nie wiadomo, ile dni maluch spędzi na oddziale, dlatego warto zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, lista niech uwzględnia jedynie atestowane, hipoalergiczne kremy odpowiednie dla delikatnej skóry. Ponadto do torby warto dorzucić również delikatny ręcznik z ekologicznych materiałów, który przyda się podczas zabiegów higienicznych malucha.

Zamiast nadmiernej ilości kosmetyków i artykułów higienicznych, lepiej skupić się na tym, aby wyprawka dla dziecka do szpitala uwzględniała ubranka, kocyki i pieluszki. Takie akcesoria są najważniejsze w pierwszych dniach życia, dlatego to one powinny być podstawą. Zastanawiasz się, co potrzebne dla noworodka? Oto, co powinna zawierać gotowa wyprawka do szpitala

Pieluszki

Bazowym elementem wyprawki dla noworodka są pieluszki. Nawet jeśli planuje się korzystanie z pieluch wielorazowych, to do szpitala warto zabrać także zapas jednorazówek w rozmiarze mini, pamiętając, że będzie ich potrzeba ok. dziesięciu na dobę. Skóra nowo narodzonego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego należy szczególnie o nią zadbać, nie zapominając o częstym przewijaniu i łagodnym oczyszczaniu delikatnej pupy malucha. W warunkach szpitalnych doskonale nadadzą się do tego nawilżane chusteczki jednorazowe, takie jak Bambo Nature lub Beaming Baby. Dzięki naturalnemu składowi, właściwościom kojącym i pielęgnującym, ułatwią one zadbanie o higienę zarówno dziecka, jak i młodej Mamy w trudnych dniach tuż po porodzie.

Rożek

Jako kolejny element, dzięki któremu będzie gotowa wyprawka do szpitala, sklep MrBobas proponuje rożek niemowlęcy. Nowo narodzony maluszek znał dotychczas jedynie wnętrze brzucha mamy – ciasne, ciche i całkowicie bezpieczne, dlatego najlepiej czuje się owinięty w miękki rożek lub kocyk, przesycony zapachem rodziców. Pakując do szpitalnego bagażu własny kocyk, mamy pewność, że jest on wykonany z naturalnych, antyalergicznych materiałów oraz wyprany w delikatnym środku. Wybierając otulacz dla dziecka, należy kierować się głównie tym, z czego jest on uszyty. Najlepszym wyborem będzie tkanina bambusowa, której niezwykłe właściwości doskonale odpowiadają na potrzeby dzieci. Bambus wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu pościel może stać się dodatkowym wsparciem dla niewykształconego jeszcze układu odpornościowego malucha.

Dodatkowym atutem tkaniny bambusowej jest niesamowita chłonność, dużo większa niż popularnej bawełny. Dzięki temu miły kocyk z powodzeniem może służyć także za ręcznik.

Smoczek

Ssanie jest naturalnym odruchem u dziecka, a zwłaszcza u noworodków, które dopiero przyszły na świat. Mimo że taki maluch spędza głównie czas na spaniu i ssaniu piersi matki, to warto do wyprawki dla noworodka włożyć smoczek. Pozwoli on się dziecku uspokoić i odprężyć w pierwszych dniach życia. Wybierając smoczek, należy zwrócić uwagę na to, aby był wykonany z dobrej jakości materiałów, takich jak naturalny kauczuk. Dodatkowo smoczek powinien być dopasowany do wieku malucha, aby umożliwiał swobodne ssanie. W naszym sklepie internetowym znajdziesz smoczki ze specjalnie wyprofilowaną osłonką i otworami, dzięki czemu nie spowodują podrażnień.

Butelka

Kolejnym elementem, który powinien się znaleźć w wyprawce dla noworodka do szpitala, jest butelka do karmienia. Po wyczerpującym i stresującym porodzie nie każda mama ma wystarczająco siły, aby karmić malucha. Warto więc zaopatrzyć się w laktator i butelkę ze smoczkiem, dzięki czemu w razie potrzeby pielęgniarka będzie mogła podać maluchowi wcześniej przygotowane mleko matki. W sklepie internetowym dostaniesz butelki dla niemowlaków, które są odpowiednia w pierwszych tygodniach życia. Wybierając butelkę do wyprawki dla noworodka, zwracaj uwagę na to, aby smoczek był wykonany z miękkiego materiału i odpowiednio wyprofilowany.

Ubranka

W większości szpitali noworodek ubierany jest w prosty kaftanik, pieluszkę i zawijany w rożek. Ten standardowy zestaw jest najlepszy dla maluszka w pierwszych dniach jego życia. Klasyczna bluzka – kimono, uszyta z delikatnej bawełny organicznej, pozwala na łatwy dostęp do gojącego się pępka oraz na wykonywanie niezbędnej pielęgnacji i przewijanie malucha. Krój ten jest też dużym ułatwieniem dla niewprawionych jeszcze w ubieraniu dziecka rodziców.

Przydatnym elementem dziecięcej garderoby jest również cienka bawełniana czapeczka, zakładana maluszkowi po kąpieli czy w razie przeciągu, skarpetki lub miękkie buciki, oraz łapki-niedrapki. Te ostatnie mogą być wyjątkowo przydatne w pierwszych dniach po narodzinach: noworodki często przychodzą na świat z długimi paznokciami, które trudno przyciąć na malutkich, delikatnych paluszkach. Takie rękawiczki chronią dziecięcą buzię przed przypadkowym zadrapaniem.

W szpitalnej wyprawce powinny znaleźć się także ubranka, w których dziecko zostanie zabrane do domu. To, w co będzie ubrany maluch podczas swojej pierwszej podróży, zależy oczywiście od pory roku i pogody. Podstawa to zawsze delikatna, bawełniana bielizna: body o kroju kimona, które nie będzie się podwijać przy noszeniu i przekładaniu maleństwa, oraz śpioszki lub rozpinany na całej długości pajacyk. Taki zestaw zapewni dziecku ciepło i wygodę, przytrzyma pieluszkę i nie urazi niezagojonego jeszcze kikuta pępowiny. 

Wybierając pierwsze ubranka dla maluszka, przyszli rodzice powinni unikać odznaczających się szwów, wystających zapięć, sztucznych materiałów. MrBobas oferuje produkty wykonane z miękkiej, organicznej bawełny, wygodnie zapinane na bezniklowe napy, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych.

Fotelik, wózek, nosidło...

 Ostatnia rzecz niezbędna, aby była gotowa wyprawka do szpitala, to zapewnienie maleństwu bezpiecznej i komfortowej podróży do domu. To, czy odbędzie się ona samochodem, czy pieszo, zależy od pogody i odległości, jaką ma się do pokonania. W pierwszym wypadku niezbędny jest niemowlęcy fotelik samochodowy – wybierając go, należy kierować się jakością i spełnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Jeżeli młodzi rodzice zdecydują się połączyć wyjście ze szpitala z pierwszym spacerem, mają do dyspozycji wózek lub nosidło. Chusty i nosidełka mają wiele zalet, z których najważniejsze to utrzymywanie bliskości pomiędzy maleństwem a rodzicem – a bliskość to właśnie to, czego noworodek potrzebuje najmocniej.

Wyprawka dla noworodka do domu

Wyjście z maluchem ze szpitala to ważne wydarzenie w życiu rodziców i przełomowa chwila. Wracają do domu z nowym członkiem rodziny, dlatego trzeba znacznie wcześniej przygotować do tego odpowiednie warunki. Wyprawka dla noworodka do domu w zasadzie nie będzie się różniła od tej do szpitala, gdyż przez tych kilka dni potrzeby dziecka się nie zmienią. Dalej większość dnia maluch będzie spędzał na śnie, jednak powoli zacznie zwracać uwagę na to, co się wokół niego dzieje. Wyprawka dla noworodka do domu powinna więc uwzględniać potrzeby malucha w dalszej perspektywie czasu, dlatego rodzice powinni zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria.

Wyprawka dla niemowlaka – lista

Oprócz wyżej wspomnianych artykułów, takich jak zapas pieluszek, ubranek oraz kocyków i kosmetyków do pielęgnacji, nie można zapominać o dodatkowych akcesoriach. Co potrzebne dla noworodka w domu?

Pościel

Maluch w łóżeczku będzie spędzał najwięcej czasu, dlatego należy zadbać ot o, aby czuł się w nim jak najbardziej komfortowo. W wyprawce dla dziecka do szpitala został już uwzględniony rożek oraz kocyk, który przez pierwsze dni może służyć również w łóżeczku. Warto jednak zaopatrzyć się w wygodną pościel do kołyski, zrobioną z delikatnych materiałów. W sklepie internetowym MrBobas znajdziesz ekologiczną pościel z wypełnieniem, która została wykonana w 50% z alg morskich i w 50% z bambusa. Jest niezwykle lekka i miękka w dotyku, dlatego idealnie sprawdzi się jako wyprawka dla noworodka do domu. Drugą opcją jest bawełniana lub muślinowa kołderka z antyalergicznych materiałów. Oprócz tego, że przyjemnie otuli dziecko w łóżeczku, to jest niezwykle estetyczna. Możesz dopasować kolor do wystroju pokoju lub łóżeczka, co dla niektórych rodziców jest bardzo ważne.

Baldachim do kołyski

Mimo że baldachim nie jest artykułem pierwszej potrzeby w wyprawce dla noworodka do domu, to jest to przydatny dodatek do kołyski. Taki baldachim to inwestycja na kilka lat, gdyż możesz go wykorzystać jako osłonę do łóżeczka, a w późniejszym okresie będzie stanowił miejsce dla zabawy dla starszego dziecka. Baldachim ustawiony nad łóżeczkiem sprawi, że maluch będzie czuł się bezpiecznie, a tkanina będzie stanowiła dodatkowo ochronę przed promieniami słońca czy owadami. W sklepie internetowym znajdziesz kilka modeli baldachimów, które różnią się kolorem, kształtem i wielkością. Dzięki temu możesz dopasować go do wyprawki dla niemowlaka, aranżacji wnętrza oraz własnych upodobań estetycznych.

Zabawki nad kołyskę

Z każdym dniem dziecko będzie coraz intensywniej odbierać bodźce z zewnątrz i interesować się otaczającym go światem. Wiszące zabawki świecą, ruszają się i grają melodię, dlatego stanowią ważny element usypiania dziecka i pozwalają mu się zrelaksować. Mimo że noworodek raczej nie będzie potrzebował takiej rozrywki, to warto stopniowo przyzwyczajać dziecko do innych dźwięków, a karuzela nad łóżeczko sprawdzi się do tego idealnie. Warto więc zaopatrzyć wyprawkę dla noworodka do domu w zabawkę, która przyda się w późniejszym etapie jego życia. W sklepie internetowym znajdziesz ponadto zabawki dla starszych maluchów, takie jak misie Szumisie czy drewniane zabawki, które możesz już wcześniej zakupić i poczekać aż dziecko będzie na nie gotowe.

Co potrzebne dla noworodka w szpitalu i w domu?

Nadrodziny pierwszego dziecka do ogromny stres dla rodziców, którzy chcą się do tego jak najlepiej przygotować. Wyprawkę dla noworodka trzeba zacząć kompletować z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż musi uwzględniać potrzeby dziecka zarówno w szpitalu, jak i w domu. Wyprawka dla dziecka do szpitala to przede wszystkim podstawowe rzeczy potrzebne w pierwszych chwilach życia. Najbardziej przydadzą się pieluszki, rożek i delikatne ubranka. Wyprawkę dla noworodka do domu warto dodatkowo uzupełnić o elementy do kołyski, które będą towarzyszyły dziecku przez kolejne tygodnie.

Wszystko to, co potrzebne dla noworodka znajdziesz w sklepie internetowym. Dostępne w nim produkty są bezpieczne dla maluchów i wykonane zostały z hipoalergicznych, ekologicznych materiałów. Jeżeli chodzi o pierwszą wyprawkę dla niemowlaka, listę wystarczy uzupełnić jedynie o podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne i pozostaje tylko czekać, aż maluch pojawi się na świecie.